Pogotowie komputerowe Słupsk
A A A

CERT Polska

CERT.PL
 1. W ostatnim czasie obserwujemy ataki grupy UNC1151/Ghostwriter z wykorzystaniem techniki Browser in the Browser. Grupa ta od ponad roku atakuje skrzynki pocztowe polskich obywateli. Wykorzystywane techniki z biegiem czasu ulegają zmianie, ale motyw przewodni używanych wiadomości, jak i cel pozostaje ten sam.
 2. Nowy raport, stare techniki – tak w skrócie można ująć kluczowe obserwacje z 2021 r. Przestępcy udoskonalili znane sposoby oszustw i częściej zaczęli sięgać po metody wcześniej rzadko używane. Zapraszamy do lektury.
 3. Rynek urządzeń mobilnych z roku na rok powiększa się, a w raz z nim liczba ataków na urządzenia mobilne. W 2021 r. do zespołu zespołu CERT Polska trafiło ponad 17,5 tys. zgłoszeń dotyczących szkodliwych aplikacji na systemy operacyjne Android.
 4. Rok 2021 był wypełniony poważnymi podatnościami, które bardzo szybko były adaptowane i wykorzystywane przez cyberprzestępców, w szczególności przez grupy ransomware. Zaobserwowaliśmy wyraźny trend wzrostu wykorzystania podatności w oprogramowaniu używanym przez firmy np. Microsoft Exchange czy VMware vCenter, względem tych w oprogramowaniu wykorzystywanym przez użytkownika końcowego, takich jak pakiet Office czy przeglądarka.
 5. Sukcesywnie każdego roku CERT Polska rejestruje coraz większą liczbę zgłoszeń oraz incydentów cyberbezpieczeństwa. W 2021 r. CERT Polska zarejestrował 116 071 zgłoszeń. Spośród wszystkich zgłoszeń nasi specjaliści wytypowali 65 586, na podstawie których zarejestrowano łącznie 29 483 unikalnych incydentów cyberbezpieczeństwa.
 6. Głównym celem tego oszustwa jest zachęcenie potencjalnej ofiary do podania danych logowania do swojego konta bankowości internetowej, aby następnie wyłudzić przechowywane pieniądze.
 7. Przestępcy przeszukują portale z ogłoszeniami, aby znaleźć potencjalne ofiary oszustwa. Oszust informuje, że jest chętny na zakup przedmiotu i że już za niego zapłacił, a sprzedający musi tylko odebrać środki na własne konto poprzez specjalną stronę. Oszut wysyła link do fałszywej bramki płatności. Podając na niej dane ofiara daje dostęp do konta przestępcom.
 8. Przestępcy wykorzystują kilka metod propagowania oszustwa oraz zachęcania potencjalnej ofiary do podania poufnych danych związanych z portalem Facebook. Konta te też są wykorzystywane do wyłudzania środków finansowych od osób będących w kręgu znajomych przejętego konta.
 9. Reklamy opisują platformy inwestycyjne za pomocą których można rzekomo inwestować w kryptowaluty lub akcje firm. Po podaniu wymaganych danych kontaktowych, przedstawiciel firmy oferującej te fałszywe inwestycje kontaktuje się telefonicznie z zainteresowanym i nakłania do zainwestowania przez wykonanie przelewu.
 10. Korzystając z zainfekowanych telefonów, przestępcy rozsyłają wiadomości SMS z informacją o konieczności podjęcia działań wraz z linkiem do złośliwej strony. Jeśli użytkownik zgodzi sie na pobranie i zainstalowanie aplikacji to po uzyskaniu odpowiednich uprawnień przejmuje ona kontrolę nad urządzeniem i wykradać dane z telefonu.
 11. Przestępcy rozsyłają wiadomości SMS z informacją o wymaganej płatności. W przypadku podania danych bankowych trafiają one bezpośrednio do przestępców, którzy następnie starają się wykraść jak najwięcej pieniędzy z konta ofiary.
 12. Większość obserwowanych przez nas stron internetowych, które wykorzystywane są w kampaniach phishingowych, nie różni się od siebie znacząco pod względem sposobu działania. W niektórych przypadkach zostały jednak zastosowane niestandardowe rozwiązania, przez co trudniej jest potencjalnym ofiarom rozpoznać oszustwo.

  Jednym z takich rozwiązań, którego użycie obserwujemy w ostatnim czasie, jest technika …

 13. W związku z obecną sytuacją na Ukrainie oraz ogłoszeniem stopnia alarmowego CHARLIE-CRP, przygotowaliśmy rekomendacje dla obywateli i firm, których wdrożenie uważamy za konieczne.
 14. Hasła to powszechnie wykorzystywany, prosty i wszystkim znany sposób chronienia dostępu do poufnych danych i usług. Aby jednak działały skutecznie, muszą być tworzone i stosowane w sposób prawidłowy, w tym dostosowany do aktualnych wymogów technicznych i organizacyjnych. Prezentujemy rekomendacje CERT Polska, mające na celu uporządkowanie i aktualizację wiedzy na ten temat oraz przybliżające inne niż samo hasło metody uwierzytelniania i ochrony dostępu.
 15. Wycieki haseł zdarzają się niestety bardzo często a ich skutki mogą być bardzo poważne. Incydenty tego typu, oprócz oczywistej szkody dla osób dotkniętych wyciekiem, mają dużą wartość analityczną. Analiza haseł upublicznionych w wyciekach pozwala na lepsze zrozumienie poziomu wiedzy i nawyków użytkowników, co umożliwia poznanie ich słabości. Postanowiliśmy na podstawie danych pochodzących z wycieków, w tym wycieków z polskich serwisów, przeprowadzić własną analizę pod kątem tego, jakie słabe strony można zaobserwować w stosowanych często hasłach.
 16. Rekomendacje skierowane do administratorów, twórców i projektantów systemów informatycznych wymagających kontroli dostępu użytkowników i pozwalających na uwierzytelnienie z użyciem hasła. Opracowane o własne badania i obserwacje CERT Polska oraz o szeroką listę publikacji zbierających i omawiających najlepsze praktyki w tym temacie.
 17. Prezentujemy statystyki z działalności listy ostrzeżeń przed niebezpiecznymi stronami. Na listę w 2021 roku zostało dodane 33 tys. domen, a dzięki współpracy z operatorami telekomunikacyjnymi, którzy z niej korzystają, udało się powstrzymać blisko 4 miliony prób wejścia na strony oznaczone jako wyłudzające dane. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.
 18. W ostatnim czasie obserwowaliśmy kolejną kampanię złośliwego oprogramowania wymierzoną w użytkowników urządzeń mobilnych z systemem Android. Szkodliwa aplikacja, podszywa się pod aplikację banku PKO BP – IKO. Po analizie okazało się, że w atakach wykorzystywany jest obserwowany po raz pierwszy w Polsce trojan bankowy Coper.
 19. W bibliotece Apache Log4j, w wersjach od 2.0-alpha1 do 2.16.0 włącznie, z wyłączeniem wersji 2.12.3-2.12.*, znaleziono krytyczne podatności pozwalające na zdalne wykonanie kodu oraz atak odmowy dostępu. Dodatkowo w wersji 2.17.0 znaleziono podatność pozwalającą na zdalne wykonanie kodu, w momencie gdy atakujący …

 20. Sebastian Kondraszuk, dotychczasowy zastępca kierownika CERT Polska, przyjął 10. listopada z rąk Dyrektora NASK Wojciecha Pawlaka nominację do pełnienia obowiązków kierownika CERT Polska. Powierzenie Sebastianowi Kondraszukowi nowych obowiązków i zadań odbyło się podczas spotkania z zespołem CERT Polska z udziałem Dyrektora NASK Wojciecha Pawlaka i Zastępcy Dyrektora NASK ds. Cyberbezpieczeństwa …

Our website is protected by DMC Firewall!