Pogotowie komputerowe Słupsk
A A A

CERT Polska

CERT.PL
 1. Spear phishing jest oszustwem o charakterze socjotechnicznym, wykorzystującym presję autorytetu i czasu, aby skłonić atakowanego do podjęcia niekorzystnego dla niego działania. Fakt, że zazwyczaj informacje potrzebne do przeprowadzenia ataku są publicznie dostępne lub łatwe do uzyskania, czyni to oszustwo popularnym wśród cyberprzestępców.
 2. Microsoft opublikował informację o krytycznej podatności CVE-2023-23397 w aplikacji Outlook na systemie Windows. Może ona prowadzić do zdalnego przejęcia hasła domenowego, bez interakcji użytkownika. Podatność była aktywnie używana w atakach przez jedną z rosyjskich grup APT od kwietnia 2022 roku, w tym w Polsce. Rekomendujemy podjęcie natychmiastowych działań we wszystkich organizacjach, których użytkownicy korzystają z poczty poprzez klienta Microsoft Outlook.
 3. W ostatnich latach temat cyberbezpieczeństwa zyskuje coraz większą popularność. Przy okazji pojawiają się różne rekomendacje związane z tym zagadnieniem. W tym artykule skupimy się na wytłumaczeniu dlaczego „kliknięcie w link" nie musi być niebezpieczne oraz przedstawimy argumenty za tym dlaczego porada przestrzegająca przed „podejrzanymi" linkami nie jest klarowna i wymaga więcej wyjaśnienia.
 4. Ostrzegamy przed kampanią phishingową ukierunkowaną na klientów serwisu Netflix. Celem przestępców jest wyłudzenie danych dostępowych do konta oraz poufnych informacji związanych z kartą płatniczą.
 5. Nigeryjski przekręt jest jednym z najstarszych oszustw. Schemat z wiadomości przesyłanych listownie przeszedł na wiadomości mailowe w latach 80 XX wieku. W początkowych scenariuszach nadawca wiadomości oferował transfer bardzo dużej kwoty pieniędzy, które miały najczęściej pochodzić z Nigerii.
 6. Przestępcy próbują doprowadzić do infekcji komputera ofiary wszelkimi możliwymi sposobami. Bardzo częstym wektorem ataku są masowo wysyłane emaile zawierające złośliwe załączniki, które mają zostać otworzone i uruchomione przez ofiarę.
 7. Cyberprzestępcy często kontaktują się z potencjalnymi ofiarami telefonicznie. Na początku rozmowy przedstawiają nieprawdziwą sytuację, która wydaje się pilna i wymaga szybkiego działania. Pochopne działanie może jednak prowadzić do utraty środków pieniężnych.
 8. Ostrzegamy - fałszywe reklamy w serwisie Google Search wykorzystywane do propagacji szkodliwego oprogramowania.
 9. Nowy Rok przyniósł kolejne rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo polskiego internetu. Jednym z nich jest Artemis – narzędzie rozwijane przez zespół CERT Polska, które pomaga sprawdzać poziom zabezpieczeń stron internetowych. Weryfikacji podlegają podmioty, w przypadku których, zgodnie z ustawą o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, obsługa incydentów koordynowana jest przez CSIRT NASK.
 10. Ostrzegamy - szkodliwe oprogramowanie z rodziny Hydra ponownie aktywne. Jako cel obiera dane logowania do aplikacji bankowych na systemach Android.
 11. Zespół CERT Polska zaobserwował nowy wariant oszustwa, w którym przestępcy wykorzystują wizerunek Ministerstwa Finansów. Celem tego oszustwa jest zachęcenie potencjalnej ofiary do udostępnienia swoich danych uwierzytelniających do bankowości internetowej.
 12. Przestępcy coraz częściej personalizują swoje kampanie, tworzą je pod potencjalne ofiary. Chcą tak wzbudzić większy niepokój, ale także urealistycznić atak. Osiągają to m.in. zwracając się do adresata bezpośrednio po jego imieniu.
 13. Ostrzegamy – nastąpił wyciek zaszyfrowanych haseł użytkowników menadżera LastPass. Podczas ataku zostały pobrane pliki z infrastruktury LastPass, zatem atakujący może mieć dostęp do: adresów email, nazwisk, zaszyfrowanych haseł czy niezaszyfrowanych pól.
 14. Fortinet opublikował informację o krytycznej podatności CVE-2022-42475 pozwalającej na zdalne wykonanie kodu bez uwierzytelniania w module SSL-VPN (sslvpnd) dla FortiOS. Podatność była aktywnie wykorzystywana w atakach jeszcze zanim jej istnienie zostało ujawnione.
 15. Celem tego oszustwa jest nakłonienie ofiary do sparowania aplikacji obsługującej wiadomości SMS z urządzeniem sprawcy poprzez zeskanowanie kodu QR. Następnie dochodzi do obciążenia rachunku ofiary, a w niektórych przypadkach również do próby szantażu.
 16. W ostatnim czasie obserwujemy ataki grupy UNC1151/Ghostwriter z wykorzystaniem techniki Browser in the Browser. Grupa ta od ponad roku atakuje skrzynki pocztowe polskich obywateli. Wykorzystywane techniki z biegiem czasu ulegają zmianie, ale motyw przewodni używanych wiadomości, jak i cel pozostaje ten sam.
 17. Nowy raport, stare techniki – tak w skrócie można ująć kluczowe obserwacje z 2021 r. Przestępcy udoskonalili znane sposoby oszustw i częściej zaczęli sięgać po metody wcześniej rzadko używane. Zapraszamy do lektury.
 18. Rynek urządzeń mobilnych z roku na rok powiększa się, a w raz z nim liczba ataków na urządzenia mobilne. W 2021 r. do zespołu zespołu CERT Polska trafiło ponad 17,5 tys. zgłoszeń dotyczących szkodliwych aplikacji na systemy operacyjne Android.
 19. Rok 2021 był wypełniony poważnymi podatnościami, które bardzo szybko były adaptowane i wykorzystywane przez cyberprzestępców, w szczególności przez grupy ransomware. Zaobserwowaliśmy wyraźny trend wzrostu wykorzystania podatności w oprogramowaniu używanym przez firmy np. Microsoft Exchange czy VMware vCenter, względem tych w oprogramowaniu wykorzystywanym przez użytkownika końcowego, takich jak pakiet Office czy przeglądarka.
 20. Sukcesywnie każdego roku CERT Polska rejestruje coraz większą liczbę zgłoszeń oraz incydentów cyberbezpieczeństwa. W 2021 r. CERT Polska zarejestrował 116 071 zgłoszeń. Spośród wszystkich zgłoszeń nasi specjaliści wytypowali 65 586, na podstawie których zarejestrowano łącznie 29 483 unikalnych incydentów cyberbezpieczeństwa.
Our website is protected by DMC Firewall!