Pogotowie komputerowe Słupsk
A A A

Publikacje

Największy polski serwis o nowych technologiach - aktualności, oprogramowanie, publikacje, demonstracje, wideo, testy sprzętu i nie tylko...
dobreprogramy - najnowsze artykuły
 1. Zespół ds. reagowania na cyberzagrożenia firmy Palo Alto Networks odkrył nowy wariant złośliwego oprogramowania PlugX, które może automatycznie infekować wszelkie podłączone wymienne urządzenia USB. Eksperci ostrzegają, że zainfekowany nośnik pamięci może rozprzestrzeniać malware na urządzeniach pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Microsoft Windows, do których zostanie podłączony.
 2. Cyberprzestępcy nieustannie podszywają się pod znane marki, aby zdobyć zaufanie swoich ofiar i wyłudzić od nich poufne dane. Z najnowszego raportu firmy Check Point Software wynika, że w ostatnim kwartale nastąpił gwałtowny wzrost wykorzystania wizerunku witryny Yahoo jako najpopularniejszej marki, pod którą podszywają się cyberprzestępcy.
 3. Użytkownicy Windowsa 11, którzy napotykają na błędy w oprogramowaniu i chcą "odświeżyć komputer" serwując mu reinstalację systemu, niedługo zrobią to z poziomu ustawień Windowsa 11. Obecnie można to zrealizować przez oficjalne narzędzie Media Creation Tool.
 4. Dostęp do ChatGPT uświadomił ludziom, jak potężnym narzędziem może być sztuczna inteligencja. Możliwości popularnej aplikacji od OpenAI są rozległe, a to stwarza pole do nadużyć. Z tego względu potrzebna jest kontra - DetectGPT.
 5. WhatsApp nieprzerwanie stanowi jedno z głównych narzędzi atakujących, którzy chcą "załapać" Polaków na nieostrożności przy sprzedaży przez internet. Oszuści wyłapują ogłoszenia w serwisach OLX, Otomoto, Vinted czy Allegro i proponują kończenie transakcji alternatywną drogą, co grozi utratą pieniędzy.
 6. W internecie nie brakuje twórców, którzy nie są do końca uczciwi wobec użytkowników. W Sklepie Google Play znalazło się miejsce dla trzech aplikacji, które, choć obiecują szansę na zarobek, w rzeczywistości mogą być po prostu narzędziem do naciągania.
 7. Serwis VOD Netflix nie planuje w najbliższych tygodniach wprowadzać w Polsce omawianego od miesięcy abonamentu z reklamami i jest na to szansa najszybciej pod koniec 2023 roku. To jeden z dwóch kluczowych ruchów w odpowiedzi na słabnące zainteresowanie subskrypcjami Netfliksa i niezgodne z regulaminem usługi dzielenie abonamentu między domami.
 8. Choć Windows 7 utracił niedawno rozszerzone wsparcie techniczne, trzynaście lat po swojej premierze, wciąż ma wiernych użytkowników. Projekt 0patch umożliwia łatanie systemu mimo porzucenia przez Microsoft, jeszcze przez dwa lata. Odpłatnie.
 9. George Hayward, który zajmował się rozwojem Messengera uważa, że aplikacja mobilna celowo w niektórych przypadkach nadmiernie zużywa energię z akumulatorów telefonów. To element testów, ale zdaniem Haywarda stosowanie go jest w praktyce szkodliwe dla użytkowników.
 10. Fałszywe e-maile ze spreparowaną reklamą Decathlonu mogą trafić do każdego. Nasz czytelnik zwrócił uwagę na otrzymaną wiadomość, z której wynika, że klikając link mógłby wziąć udział w konkursie i wygrać rower. Problem w tym, że e-mail już na pierwszy rzut oka wygląda na phishing i można bezpiecznie założyć, że nie wysłała go sieć Decathlon.
 11. Windows 11 jest aktualizowany w związku ze zmianami na panelu widżetów. Do kolejnych użytkowników trafia uaktualniony pakiet Windows Web Experience Pack, który pozwala wyświetlać widżety Windowsa 11 na całej szerokości pulpitu.
 12. Jeśli po odebraniu telefonu słyszysz, że zadzwonił ktoś podający się za pracownika banku lub innej instytucji finansowej, lepiej zachować czujność i po prostu się rozłączyć. Oszustwo "na pracownika banku" jest bowiem ciągle w użyciu - jeśli zaufasz dzwoniącej osobie i wypełnisz jej polecenia, możesz stracić wszystkie oszczędności z konta.
 13. Użytkownicy wyszukujący w Google menadżera haseł Bitwarden, mogą natknąć się na reklamy, które przekierowują do fałszywej strony oprogramowania. W związku z tym jego producent namawia internautów do nawigowania bezpośrednio do "Bitwarden.com" zamiast polegania na Google.
 14. Windows 11 powinien dostać niedługo aktualizację Narzędzia Wycinanie - systemowego sposobu na zapisywanie zrzutów ekranu. Aplikacja ma zyskać opcję nagrywania i w praktyce stać się kolejną opcją dla użytkowników, którzy już dzisiaj mają kilka możliwości przechwytywania obrazu w Windows.
 15. Netflix nie wysyła do użytkowników wiadomości o aktualizowaniu danych związanych z płatnościami. To oszustwo, w którym wyłudzane są loginy i hasła, także te do bankowości internetowej. Najwidoczniej wielu odbiorców nie zwraca przy tym uwagi, że nadawca to "Netfłix".
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd