Pogotowie komputerowe Słupsk
A A A

Najważniejsze wiadomości

Zawiera listę wiadomości oznaczonych jako najważniejsze
Najważniejsze artykuły DI
  1. Czy wiesz, co jest najczęstszą metodą hakerów na włamanie się do firm? Według raportu Sophos, w aż 90% udanych ataków wykorzystano protokół pulpitu zdalnego (RDP). Raport analizuje 150 przypadków naruszeń w różnych branżach i pokazuje, jak hakerzy działają. Czy Twoja firma jest odpowiednio zabezpieczona? Poznaj skuteczne sposoby zarządzania ryzykiem zdalnego dostępu i ochrony przed atakami.
  2. Zastanawiasz się, jak dyrektywa PSD2 wpływa na prowadzenie rozrachunków w Twojej firmie? PSD2, czyli druga dyrektywa dotycząca usług płatniczych, to dokument regulacyjny Unii Europejskiej, który zmienił zasady funkcjonowania firm operujących w świecie finansów. Jakie konkretne zmiany przyniosła ze sobą PSD2 i jakie narzędzia mogą pomóc w ich skutecznym wdrożeniu?
  3. Od 15 kwietnia br. poszerzył się pakiet korzyści dla wszystkich przezornych osób, które chcą jeszcze lepiej chronić się przed oszustami. Każdy, kto ma aktywne <a href="https://tmlead.pl/redirect/105_1830">Alerty BIK</a>, od wczoraj otrzymuje dodatkowe powiadomienie mailowe, ostrzegające o aktualnych atakach ze strony cyberprzestępców. - Taka wiadomość, choć nie zawsze musi dotyczyć nas bezpośrednio, pomaga wzbudzić czujność o bezpieczeństwo własne, jak również naszych bliskich, znajomych, przyjaciół. Warto wiedzieć, by nie dać się oszukać i nie doświadczyć wyłudzenia kredytu na skradzione dane – mówi Andrzej Karpiński, Szef Bezpieczeństwa Grupy BIK.
  4. W ostatnim czasie niektóre osoby otrzymują dość nietypowe połączenia. Głos w słuchawce informuje, że ich dane osobowe zamieszane są w przestępstwo. Jak zachować się po otrzymaniu takiego połączenia i czy samo odebranie jest niebezpieczne?
  5. Jedna na trzy firmy na świecie nie jest zadowolona ze swoich postępów w cyfryzacji – wynika z badania Red Hat. Wśród najczęściej wymienianych barier digitalizacji są: dług technologiczny (29%), luka kompetencyjna wśród specjalistów IT (25%) oraz procesy wykonywane ręcznie (21%). Zobacz jak polskie firmy radzą sobie z tymi przeszkodami.
  6. Bardziej przyjazny interfejs, rozszerzony asortyment, zwiększona elastyczność zarządzania dostawami oraz możliwość korzystania z programu lojalnościowego Skarbonka – to niektóre ze zmian, na jakie liczyć mogą klienci Auchan kupujący online, począwszy od 16 kwietnia br.
  7. Informacje o naszym stanie zdrowia, finansach, wyjazdach, czy życiu rodzinnym nieustannie krążą w sieci. W jaki sposób przekazywać najwrażliwsze dane, aby nie wpadły w ręce cyberprzestępców?
  8. Koszty korzystania z mobilnego przesyłu danych za granicą zmieniają się w czasie i nie zawsze są to zmiany korzystne dla konsumenta. Większość europejskich operatorów nie wspiera już zasady "roam like at home” przy wyjazdach do Wielkiej Brytanii (z uwagi na Brexit). Z kolei, korzystanie z mobilnego przesyłu danych poza UE, prawie zawsze wiąże się z osobną opłatą (nie mieści się w standardowej cenie za abonament).
  9. Już wkrótce wyszukiwarka Google będzie postrzegana jako coś przestarzałego - uważa Avarind Srinivas, dyrektor generalny Perplexity i były pracownik OpenAI, firmy która stworzyła bijący rekordy popularności ChatGPT. Startup szybko pozyskał 50 milionów użytkowników i potężne dofinansowanie. Marcin Stypuła, CEO agencji Semcore analizuje, czy to wystarczy, by odesłać Google na emeryturę?
  10. W ostatnim czasie na Facebooku mnożą się fałszywe konkursy, które wykorzystują wizerunek znanego polskiego youtubera, Buddy. Jak rozpoznać oszustwo na Buddę?
  11. Troska o dane osób ważniejsza niż interes administratora - przestrzega Prezes UODO Mirosław Wróblewski, który nałożył administracyjne kary pieniężne na dwa banki - Santander Bank Polska S.A. oraz Toyota Bank Polska S.A. Zobacz, jak administratorzy danych tłumaczyli brak zgłoszeń naruszenia ochrony danych.
  12. Sztuczna inteligencja (AI) jest bliżej nas, niż mogłoby się wydawać, a jej postępy są zarówno fascynujące, jak i nieco niepokojące. Czy jednak jesteśmy gotowi na ewentualne konsekwencje, które może przynieść jej rozwój?
  13. Sprawa wycieku danych pacjentów wrocławskiej kliniki DCG Centrum Medyczne jest znana Prezesowi UODO. Organ nadzorczy w związku z tymi wydarzeniami podejmie działania w ramach zadań i uprawnień, przysługujących mu na gruncie ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO) oraz przepisów krajowych.
  14. W 2023 roku Google zablokował rekordową liczbę 5,5 miliarda reklam, w tym ponad 7,3 mln reklam wyborczych. Ma to być oznaką bezkompromisowej walki z niechcianymi treściami, w tym deepfake'ami i scamem oraz przejawem działania na rzecz bezpieczeństwa wyborów. Czy Google rzeczywiście jest w stanie chronić użytkowników przed fałszywymi reklamami?
  15. Ponad połowa (57%) Polaków przechowuje swoje zdjęcia w pamięci smartfona. W przypadku zgubienia lub uszkodzenia telefonu fotografie oraz inne pliki mogą zostać bezpowrotnie utracone. Dotyczy to również innych urządzeń – komputerów czy tabletów. Zobacz o czym powinien pamiętać każdy użytkownik elektroniki.
  16. Samsung udostępnia nową aktualizację interfejsu One UI 6.1. Posiadacze wybranych urządzeń zyskają dzięki temu nowe możliwości komunikacji, funkcje wspomagające kreatywność i produktywność. Zobacz od kiedy i w jakich smartfonach oraz tabletach Samsunga dostępne jest Galaxy AI.
  17. HONOR wprowadza MagicOS 8.0 – najnowszą wersję swojego systemu stosowanego w smartfonach oraz tabletach. W nowej wersji pojawiło się wiele funkcji AI zaprojektowanych z myślą o potrzebach użytkowników.
  18. Aż połowę złośliwego oprogramowania, z którym zetknęły się małe i średnie firmy w 2023 roku, stanowiły keyloggery, aplikacje szpiegujące i malware wykorzystywany do kradzieży poufnych danych. Informacje nielegalnie pozyskane przy pomocy tych narzędzi są wykorzystywane do łamania firmowych zabezpieczeń i szyfrowania plików z użyciem ransomware w celu wymuszenia okupu.
  19. Odwrócił się trend w sprawach frankowych. W całym kraju widać spore wzrosty. Tylko stolica jest na minusie. Według danych z sądów okręgowych, w 2023 roku najwięcej spraw frankowych, bo przeszło 18 tysięcy, wpłynęło do SO w Warszawie. To jedyny sąd w Polsce, w którym rok do roku zmalała liczba pozwów. W pozostałych widać wzrosty, w tym w prawie połowie sądów są one aż trzycyfrowe.
  20. Według danych udostępnionych przez ZUS, na koniec 2023 roku maksymalna kwota zadłużenia aktywnego płatnika wyniosła przeszło 822 mln zł. Rok wcześniej była o 3,5 mln zł mniejsza. Wśród ekspertów nie brakuje opinii, że dopuszczenie do takiej sytuacji jest skandalem, ponieważ ZUS ma odpowiednie narzędzia do ściągania należności i nawet niewielkie kwoty są skutecznie egzekwowane od przedsiębiorców.
DMC Firewall is a Joomla Security extension!