A
A
A
Zawiera listę wiadomości oznaczonych jako najważniejsze
Najważniejsze artykuły DI
Polscy badacze opracowali duży model językowy LongLLaMA, który potencjalnie pozwoli obsługiwać 64 razy więcej tekstu niż ChatGPT. Model badaczy z UW, PAN i IDEAS NCBR został oparty na oprogramowaniu OpenLLaMA, stworzonym przez Meta - właściciela Facebooka. To osiągnięcie zapowiada nowy krok w rozwoju modeli językowych. Opublikowane wyniki odbiły się głośnym echem w środowisku badaczy IT. Publikacja na ten temat została przyjęta na prestiżową konferencję naukową NeurIPS 2023.

Better Business Bureau (BBB) w zeszłym tygodniu ostrzegło studentów poszukujących pracy w niepełnym wymiarze godzin lub elastycznych godzin pracy przed oszustwami, które zagrażają ich tożsamości i finansom. Niektórzy z cyberprzestępców podają się za profesorów lub innych pracowników wydziału i wysyłają studentom fałszywe propozycje pracy.

“Chcemy Polski bezpiecznej, demokratycznej, zielonej i solidarnej” – partia Szymona Hołowni, Polska 2050, zaprezentowała 10 obietnic wyborczych. Co dokładnie proponuje to ugrupowanie w kwestiach dotyczących przedsiębiorczości i prowadzenia biznesu? Ekspert inFakt analizuje propozycje partii.

Klocki LEGO są bardzo popularne. Zna je każdy. Swego czasu w Polsce dostęp do klocków LEGO był dość mocno ograniczony. Na kupowanie miała wpływ nie tylko cena, ale i uboga oferta. Z czasem jednak na rodzimym rynku zaczęły się pojawiać wszystkie możliwe zestawy tych klocków. Niestety, pojawiły się też podróbki LEGO. W artykule wyjaśniamy, po czym poznać oryginalne klocki LEGO.

Średnia wartość zbiórki online na świecie to ponad 120 tys. zł, a w Polsce 2,2 tys. zł. W tym roku zostanie utworzonych globalnie 12 mln zrzutek, podczas gdy w naszym kraju będzie to kilkadziesiąt tysięcy. Co czwarty dolar zbierany w ramach finansowania społecznościowego jest w USA, a co dziesiąty w UK. Polska jest na piątym miejscu pod względem wielkości rynku w Europie, a wartość rodzimego rynku to 1/67 globalnego. Poznaj inne ciekawostki i nieznane fakty na temat crowdfundingu na świecie i w Polsce.

W pierwszym półroczu br. największe na rynku formaty handlowe rdr. ograniczyły liczbę gazetek – o blisko 7%, ich stron – o ponad 4%, a także powierzchnię – o niecałe 7%. Do tego ubyło przeszło 12% akcji z rabatami. Cięcia są widoczne praktycznie we wszystkich analizowanych formatach, poza małymi wyjątkami. Dyskonty zaliczyły wzrosty pod każdym ww. względem. Natomiast we wszystkich kanałach rdr. ubyło ww. akcji. Eksperci komentujący te wyniki przewidują, że retailerzy coraz mniej będą inwestować w papierowe publikacje. Jednak w branży spożywczej wciąż będą one odgrywały istotną rolę, bo klienci zwyczajnie ich potrzebują. W innych sektorach handlu będą szybciej znikały, a raczej zmieniały formę papierową na elektroniczną.

Przełom 2007 i 2008 roku to czas, w którym zaczęto wykorzystywać metodę DevOps. Była ona swego rodzaju buntem przeciwko tradycyjnemu modelowi, który zakłada odseparowanie programistów zajmujących się pisaniem kodu od tych, którzy go wdrażają. Jakie były argumenty zwolenników DevOps, które pozwoliły na spopularyzowanie tego podejścia? Czy dziś nadal możemy uznawać je za niezawodne?

Premiera nowej generacji iPhone'a wywołuje wśród użytkowników nie tylko ekscytację związaną z nowym modelem, ale także wzmożone zainteresowanie poprzednią wersją. Zgodnie z oczekiwaniami ceny poprzedniej generacji spadają, jednak warto być cierpliwym, jeśli chcemy jak najwięcej zaoszczędzić. Analiza danych Ceneo dotyczących ostatnich czterech generacji IPhonów pozwala na wyciągnięcie kilku interesujących wniosków.

Od dzisiaj użytkownicy Facebooka mogą utworzyć wiele profili w tym serwisie - na jednym mogą dzielić się swoimi pasjami, a na drugim i trzecim być na bieżąco z przyjaciółmi i rodziną. Każdy profil będzie miał unikalny kanał z odpowiednimi treściami i będzie można łatwo przełączać się między profilami bez konieczności przelogowania.

Gry przestały być domeną młodzieży. Dziś są imperium, które przyćmiewa zarówno świat filmu, jak i muzyki – nawet gdyby połączyć je w jedno, dowodzi raport "Global Games Market Report in 2023". W tym roku 3,4 mld graczy wygeneruje przychody w wysokości 187,7 mld USD, wynika z raportu Newzoo. To kwota przewyższająca dochody z kin i muzyki razem wzięte. W tym rozwijającym się uniwersum gier, gdzie każdy piksel może być równie wartościowy, jak prawdziwy dolar, cyberprzestępcy stają się coraz bardziej aktywni, zauważają eksperci.

Obecnie opłacenie pięciu pracowników kosztuje pracodawcę tyle samo, ile będzie kosztowało utrzymanie czterech w roku 2024. Jest to spowodowane rozporządzeniem w sprawie zwiększenia minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2024 roku, przyjętym przez Radę Ministrów.

Cyberprzestępcy mogą na wiele sposobów wykorzystywać platformy mediów społecznościowych, takie jak X, Facebook i LinkedIn, aby oszukać niczego niepodejrzewających użytkowników. Oszuści stosują różne schematy w celu kradzieży pieniędzy i wrażliwych danych, niezależnie od tego, czy dotyczą one rynku mediów społecznościowych, ofert pracy, reklam czy wniosków charytatywnych.

Blisko połowa Polaków zgłasza problem z jakością snu. Widać, że jest gorzej niż podczas pandemii. W ciągu ostatnich dwóch lat przybyło sporo osób niezadowolonych. Wzrósł także odsetek niezdecydowanych w ww. kwestii. Natomiast ubyło usatysfakcjonowanych Polaków. Obecnie najczęściej wskazywaną przyczyną trudności ze spaniem są problemy finansowe. Zgłasza to o blisko trzy razy więcej badanych niż dwa lata temu.

Już 572 426 pojazdów osobowych i dostawczych z napędem hybrydowym jeździ po polskich drogach wynika z Licznika Elektromobilności. Postępująca ewolucja parku samochodowego oznacza zmiany w eksploatacji i serwisowaniu. Rosnąca liczba pojazdów elektrycznych i hybryd plug-in będzie zdaniem ekspertów wyzwaniem dla rodzimej branży warsztatowej. Z poniższego tekstu dowiesz się, jaka przyszłość czeka napędy konwencjonalne i dlaczego silniki hybrydowe potrzebują innego oleju.Czy wiesz, czym różni się prawidłowa eksploatacja motoru hybrydowego od spalinowego?

Od lipca 2024 roku w życie wchodzi Krajowy System e-Faktur (KSeF). Wraz z tą nowością pojawia się wiele pytań dotyczących logowania do systemu oraz bezpieczeństwa przesyłanych danych. Ekspert tłumaczy działanie sposobu uwierzytelniania, jakim jest token.

W ostatnim roku prawie połowa polskich użytkowników mediów społecznościowych spotkała się z próbą wyłudzenia danych osobowych za pomocą fałszywych e-maili. Cyberprzestępcy starają się zdobyć poufne informacje także korzystając z SMS-ów i wiadomości przesyłanych poprzez komunikatory internetowe. Niestety, wielu rodzimych internautów ułatwia to zadanie hakerom. Jak wynika z badania firmy Sophos, co czwarty ankietowany za pośrednictwem aplikacji WhatsApp lub Messenger przekazuje hasła do logowania i skany ważnych dokumentów.

1/3 badanych przez Pracuj.pl Polaków wskazuje, że nie są zadowoleni z otrzymywanego wynagrodzenia. Powód? Brak możliwości oszczędzania, niemożność rozwijania pasji czy nawet niewystarczające środki na codzienne życie. Sposobem na zaadresowanie tej kwestii może być poproszenie o podwyżkę. Kogo stać na udanie się do szefa w tej sprawie? Ponad połowa badanych deklaruje, że zdarzyło im się samodzielnie zainicjować rozmowę o zwiększeniu wynagrodzenia. Reguły gry bywają jednak nierówne. Tylko 4 na 10 badanych zna zasady, na jakich przyznaje się podwyżki i premie w ich miejscu pracy. Co mogą zrobić pracownik i pracodawca, by wartościowo rozmawiać o podwyżkach?

Nowa funkcja w przeglądarce Chrome pozwoli gigantowi technologicznemu na wyświetlanie reklam na podstawie historii przeglądania. Niby nic nowego, ale tym razem nie odda naszych danych innym podmiotom, bo odchodzi od plików cookies. Google oskarżany jest o podstępne włączanie funkcji, a przez niektórych nawet o szpiegowskie zapędy. Jednak ostatecznie sami internauci decydują się na oddanie swoich danych. Za odpowiednią cenę. Praktyki monopolistyczne Google mogą jednak sprawić, że sami reklamodawcy postawią też na inne formaty w tym billboardy czy inne formaty reklamy zewnętrznej.

Zdecydowana większość pracowników (89%) uważa, że wdrażanie nowych technologii jest korzystne dla ich firmy, wynika z najnowszego badania EY. Jednocześnie według ponad połowy (59%) zarząd i kadra wyższego szczebla decydują się na ich adopcję zbyt wolno. W efekcie dla 52% ankietowanych rozwiązania, które mogłyby ułatwić im pracę, stają się przestarzałe, kiedy w końcu trafiają do organizacji. Największy odsetek respondentów (60%) chciałby w przyszłości oddelegowywać AI swoje powtarzalne zadania.

Jak technologia może pomóc lekarzom i placówkom medycznym w lepszym leczeniu pacjentów? Odpowiedzi na to pytanie przyniesie konferencja "IT w Służbie Zdrowia" organizowana przez GigaCon. Poznaj najnowsze rozwiązania i praktyki, które zmieniają oblicze medycyny.
