Pogotowie komputerowe Słupsk
A A A

CYBERBEZPIECZEŃSTWO

Zawiera ostatnie informacje Dziennika Internautów z kategorii: Bezpieczeństwo.
Informacje na temat błędów w popularnych programach oraz innych zagrożeniach i niebezpieczeństwach czyhających na internautów oraz użytkowników telefonów komórkowych.
 1. Wobec zbliżającego się sezonu świątecznego internauci powinni być szczególnie czujni w kwestii oszustw związanych z dostawą przesyłek. Celem oszustów jest kradzież danych, pieniędzy, a nawet infekowanie urządzeń. Zobacz na co zwrócić uwagę przygotowując się do intensywnego sezonu zakupów świątecznych prezentów przez internet.
 2. Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (AI).
 3. Świat cyfrowy zapewnia młodzieży niezliczone możliwości, których ich rodzice nigdy nie doświadczyli. Niestety oferuje ona nie tylko dużą liczbę przydatnych narzędzi, informacji i rozrywki, ale również wiele niebezpieczeństw, z którymi ich rodzice nie mieli okazji się spotkać, gdy byli młodsi. Jednym z nich są osoby, które polują na nastolatków i zmuszają ich do dzielenia się intymnymi filmami oraz zdjęciami. Zobacz, jak chronić dziecko przed oszustwami seksualnymi.
 4. Cyberprzestępcy w ostatnim czasie najczęściej wykorzystują wizerunek DHL w swoich kampaniach phishingowych – wskazują eksperci Check Point Research. Logo niemieckiej firmy logistycznej wykorzystywane było w 22 proc. ataków typu brand phishing. Innymi popularnymi markami są Microsoft oraz LinkedIn. W Polsce z kolei oszuści korzystają z wizerunku Poczty Polskiej oraz InPostu.
 5. Według badania Ernst&Young „2022 Human Risk in Cybersecurity” zachowania młodych pracowników narażają organizacje na większe ryzyko naruszenia danych aniżeli postępowanie ich starszych kolegów.
 6. Socjotechnika to podstawa większości ataków hakerskich. Tym razem cyberprzestępcy postanowili podszyć się pod Tłumacza Google, chcąc przejąć dane uwierzytelniające ofiar – ostrzegają badacze Avanan i Check Point Software. Eksperci proponują też trzy proste kroki ograniczające ryzyko ataku.
 7. Świat online zapewnia dzieciom niewyobrażalne wcześniej możliwości nauki i kontaktów towarzyskich. Niestety, jednocześnie wystawia je także na szereg niebezpieczeństw. Cyfrowa rewolucja przyniosła wiele nowych, niezwykle poważnych wyzwań dla rodziców, opiekunów i nauczycieli. Związanych nie tylko z nauką przyswajania informacji docierających z wirtualnego świata czy ogólnych zasad poruszania się po sieci. W szczególności dotyczy to czających się w niej zagrożeń
 8. Hasła zabezpieczają nasze dane na masową skalę od lat 60. ubiegłego wieku. Dziś wiemy, że są skuteczne, o ile sami stosujemy dodatkowe środki ostrożności. Hasła tracimy jednak częściej niż przeciwsłoneczne okulary – ale oczu czy odcisków palców zgubić nie można. Stąd coraz szersze użycie biometrii przy zabezpieczaniu danych. Nasze tęczówki czy odciski mogą o nas powiedzieć znacznie więcej i marketingowcy już dziś zastanawiają się, jak je wykorzystać.
 9. Aż 34 proc. Polaków podziela poglądy w dużej mierze zgodne z linią kremlowskiej propagandy – wynika z badania, które na zlecenie Warsaw Enterprise Institute przeprowadziła firma Maison & Partners.
 10. SMS-y o odłączeniu prądu stały się jednym z najbardziej popularnych przekrętów. Cyberprzestępcy wciąż próbują ubrać oszustwo w nowe szaty. Tym razem zmienili treść dobrze nam już znanej wiadomości.
 11. Ofiary kradzieży tożsamości mogą doświadczać wielu reakcji emocjonalnych. Jak wynika z raportu organizacji ITRC (Identify Theft Reource Center) skala tego zjawiska z roku na rok się nasila, a osoby poszkodowane przez cyberoszustów muszą zmagać się z bezsennością, stresem czy bólami głowy.
 12. Tysiące użytkowników usług finansowych Revolut mogło zostać ofiarami cyberataku, podczas którego ukradziono cenne pliki. Systemy firmowe instytucji finansowej, która oferuje nowoczesne usługi płatności P2P, wymiany walut oraz kryptowalut, zostały złamane przez cyberprzestępców.
 13. UBER – jedna z największych sieci taxi na świecie padł ofiara ataku hakerów. W nocy z 15 na 16 września Uber potwierdził atak na swoje systemy. Jednocześnie The New York Times ujawnił, że do redakcji zgłosił się 18-latek, który przyznał się do dokonania ataku, twierdząc, że dokonał naruszenia z powodu słabych zabezpieczeń firmy oraz... niskich zarobków kierowców Ubera.
 14. TikTok bije kolejne rekordy popularności. Serwis w czerwcu 2022 roku osiągnął w Polsce poziom ponad 12,5 miliona użytkowników. W zaledwie sześć lat aplikacja stała się dominującą platformą wśród mediów społecznościowych dedykowanych do udostępniania i oglądania krótkich filmów. Niestety szeroki krąg odbiorców nie umknął uwadze oszustów, którzy uważnie śledzą trendy nawiązując w swoich działaniach do popularnych zjawisk i są bardzo kreatywni w poszukiwaniu technik pozwalających maksymalizować wyniki swoich działań.
 15. Spamerzy starają się wyłudzić od swoich potencjalnych ofiar dane lub skłonić do pobrania złośliwego oprogramowania. Jednak istnieje kilka skutecznych sposobów pozwalających wykryć i zatrzymać wiadomości tekstowe będące spamem.
 16. Szkoły i uczelnie coraz częściej stają się celem grup cyberprzestępczych. W ubiegłym roku aż 6 na 10 placówek edukacyjnych doświadczyło ataku ransomware – to wzrost o 16% względem roku 2020. Według raportu firmy Sophos, w szkolnictwie częściej niż w innych branżach w wyniku ataku dochodzi do zaszyfrowania danych. Placówki te potrzebują także najwięcej czasu na ich odzyskanie – w niektórych przypadkach trwa to aż pół roku.
 17. Wyłączanie dostępu do Internetu jest poważnym naruszeniem swobód obywatelskich, ograniczeniem dostępu do informacji oraz wolności słowa. Niestety nie są to rzadkie przypadki. W pierwszej połowie 2022 r. liczba globalnych ograniczeń w dostępie do Internetu spadła co prawda o 14%, ale za to dotknęły one większą liczbę ludzi.
 18. Przygotowania do rozpoczęcia roku szkolnego powinny obejmować nie tylko tradycyjną wyprawkę w postaci nowych przyborów szkolnych i książek. Współcześnie bardzo ważnym aspektem jest bezpieczeństwo i prywatność cyfrowa dzieci, które podobnie jak dorośli są narażone na liczne zagrożenia w tym obszarze. Zobacz na co zwrócić uwagę i jak uchronić dziecko przed zagrożeniami w sieci wraz z rozpoczęciem roku szkolnego.
 19. Celem programu jest upowszechnienie wiedzy o ochronie danych osobowych wśród uczniów i nauczycieli poprzez poszerzenie oferty edukacyjnej szkół oraz placówek doskonalenia zawodowego nauczycieli o treści związane z ochroną danych osobowych i prawem do prywatności.
 20. Sierpień nie jest najlepszym miesiącem na poszukiwane pracy, ale to nie zniechęca oszustów, którzy wysyłają e-maile z fałszywymi ogłoszeniami o zatrudnieniu.
Our website is protected by DMC Firewall!