Pogotowie komputerowe Słupsk
A A A

CYBERBEZPIECZEŃSTWO

Zawiera ostatnie informacje Dziennika Internautów z kategorii: Bezpieczeństwo.
Informacje na temat błędów w popularnych programach oraz innych zagrożeniach i niebezpieczeństwach czyhających na internautów oraz użytkowników telefonów komórkowych.
 1. Analitycy z firmy Guardicore odkryli poważną lukę z zabezpieczeniach Hyper-V. Napastnicy mogą wykorzystać podatność do unieruchomienia wszystkich maszyn wirtualnych pracujących pod kontrolą tego oprogramowania.
 2. Twój znajomy publikuje w Instagramie lub Facebooku emocjonalny post nt. wypadku czy choroby bliskich i prosi Cię o wsparcie finansowe lub szybki przelew BLIKIEM? Uważaj, bo jego konto mogło zostało przejęte, a Ty masz do czynienia z cyberprzestępcami - ostrzegają eksperci od cyberbezpieczeństwa.
 3. Przeglądanie internetu, treści udostępniane w mediach społecznościowych, transakcje i płatności online, historia lokalizacji, e-maile czy wiadomości wysłane za pośrednictwem komunikatorów internetowych – to tylko niektóre z danych, które składają się na nasz cyfrowy ślad. Warto pamiętać, że część z tych informacji może zostać wykorzystana przez cyberprzestępców lub oszustów.
 4. Jeśli człowiek czegoś się obawia, a dodatkowo ma niewiele czasu na reakcję, niejednokrotnie podejmuje nieracjonalne decyzje. Z tego mechanizmu chętnie korzystają cyberprzestępcy, wykorzystując do przeprowadzania ataków i pozyskiwania wrażliwych danych. Na celowniku są między innymi użytkownicy coraz popularniejszego w Polsce serwisu streamingowego Netflix.
 5. Cyfrowe narzędzia do inwigilacji są dziś bardzo łatwo dostępne. Sprawiają, że <a href="https://di.com.pl/tagi/szpiegostwo-przemyslowe">szpiegostwo przemysłowe</a> przestaje być domeną specjalistów. Jak można się bronić przed podsłuchem i innymi sposobami wykradania poufnych informacji?
 6. Upublicznianie zdjęć z wakacji na <a href="https://di.com.pl/tagi/portale-spolecznosciowe">portalach społecznościowych</a>, to najczęstszy błąd popełniany przez użytkowników Facebooka i Instagrama. Wszystko co udostępniamy w sieci może zostać wykorzystane przeciwko nam. Dlaczego warto pozostać anonimowym?
 7. Subskrybenci Netflixa mogą otrzymać maile z informacją o zawieszeniu konta użytkownika i nakazem uregulowania rzekomej zaległości. To może być <a href="https://di.com.pl/tagi/atak-phishingowy">atak phishingowy</a>, który ma na celu przejęcie danych użytkowników i w konsekwencji kradzież pieniędzy z ich rachunków.
 8. <a href="https://di.com.pl/tagi/deepfake">Deepfake</a> to materiał audio i video utworzony z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w celu wprowadzenia odbiorcy w błąd. Zdarzenia z końca kwietnia br. pokazały, że technologia ta bardzo szybko się rozwija.
 9. Wyłoniono laureatów III edycji konkursu <a href="https://di.com.pl/tagi/fakehunter-challenge">#FakeHunter Challenge</a> organizowanego przez Polską Agencję Prasową. Tym razem skupiono się na tropieniu fałszywych informacji dotyczących energetyki i telekomunikacji. Do rywalizacji przystąpiło 50 uczestników, którzy w ciągu trzech dni zweryfikowali łącznie ponad 500 zgłoszeń.
 10. Jazda na rowerze zyskuje na popularności, szczególnie, kiedy pogoda robi się coraz ładniejsza. Coraz więcej osób wyciąga z piwnic swoje sprzęty i rusza w teren. I bardzo dobrze. Sport to zdrowie, a jazda na rowerze jest dodatkowo bardzo przyjemna. Przypominamy jednak, że aby wycieczka rowerowa była udana, musi być bezpieczna. Zobaczmy, co będzie niezbędne podczas jazdy na rowerze.
 11. Otrzymałeś podejrzaną wiadomość? Nie klikaj w link! Nowa <a href="https://di.com.pl/tagi/kampania_sms">kampania SMS</a> ma na celu wyłudzenie pieniędzy z kont bankowych. Tym razem oszuści rozsyłają SMS-y z informacją o potwierdzeniu płatności.
 12. Hakerzy czyhają na konsumentów korzystających z <a href="https://di.com.pl/tagi/rezerwacje_online">rezerwacji wakacji online</a>. W internecie można trafić na oszukańcze serwisy z letnimi ofertami używające nazw znanych firm i biur podróży. Jak uniknąć oszustw rezerwując letnie wakacje?
 13. Klienci PGE powinni uważać na SMS-y sugerujące konieczność uregulowania płatności. Osoby, które dadzą się nabrać ryzykują utratą pieniędzy z konta bankowego.
 14. Nowa odmiana <a href="https://di.com.pl/tagi/trojan_bankowy">trojana bankowego</a> bardzo szybko rozprzestrzenia się w Polsce i innych krajach europejskich. Cyberprzestępcy wykorzystują spam SMS do dostarczania złośliwego oprogramowania, imitującego popularne programy bankowe oraz firmy spedycyjne.
 15. „Szczepionką” na fake newsy może być udzielanie internautom automatycznej, prostej i szybkiej odpowiedzi na zadawane przez nich w sieci pytania, jak np. na pytanie o to, czy technologia 5G jest szkodliwa dla zdrowia – to jedna z propozycji, jaka padła podczas piątkowej debaty na temat wpływu fałszywych informacji na zachowania społeczne.
 16. Mistrzostwa Europy 2020 rozpoczęły się kilka dni temu. Dzięki sportowym emocjom wiele osób może na chwilę zapomnieć o pandemicznej rzeczywistości i cieszyć się atmosferą piłkarskiej imprezy. Pamiętajmy, że tego typu wydarzenia to wymarzona okazja dla cyberprzestępców.
 17. Hakerzy pobrali kod źródłowy takich gier jak FIFA 21 oraz zastrzeżonego silnika gry Frostbite, używanego jako baza dla wielu innych gier. Istnieje zagrożenie wykorzystania luk w zabezpieczeniach tych gier - ostrzegają eksperci.
 18. Atrakcyjna oferta o pracę? Wysokie wynagrodzenie przy małej liczbie godzin pracujących? Uważaj na <a href="https://di.com.pl/tagi/falszywe_oferty_pracy">fałszywe ogłoszenia o pracę</a>. W ten sposób oszuści chcą wyłudzić Twoje dane osobowe.
 19. O mechanizmach powstawania fake newsów opowiada inżynier NASA Artur Chmielewski. Zdaniem naukowca, nieprawdziwe informacje mogą być wynikiem fałszerstw, motywowanych najczęściej względami finansowymi. Dodaje, że w USA dużo fake newsów, np. przeciwko szczepionkom, podawanych jest przez Rosjan.
 20. W atakach użyto nieznanego wcześniej łańcucha szkodliwych narzędzi wykorzystujących luki dnia zerowego w przeglądarce Google Chrome i systemie Microsoft Windows. Jedno z tych narzędzi służy do zdalnego wykonywania szkodliwego kodu w przeglądarce, a drugie pozwala na zwiększanie uprawnień w atakowanym systemie.
Our website is protected by DMC Firewall!