Pogotowie komputerowe Słupsk
A A A

CYBERBEZPIECZEŃSTWO

Zawiera ostatnie informacje Dziennika Internautów z kategorii: Bezpieczeństwo.
Informacje na temat błędów w popularnych programach oraz innych zagrożeniach i niebezpieczeństwach czyhających na internautów oraz użytkowników telefonów komórkowych.
 1. Już wkrótce wielu z nas wyruszy na upragnione wakacje. W czasie wypoczynku warto pamiętać o zachowaniu cyfrowego bezpieczeństwa, tym bardziej, że hakerzy nie wybierają się na urlop.
 2. Wzbierająca fala fake newsów ma służyć osłabieniu poparcia Polaków dla odpierającej rosyjską agresję Ukrainy. Jednak wobec marginalizacji promoskiewskich środowisk nad Wisłą, dezinformacja przybiera formy bardziej wysublimowane, niż te kierowane do społeczeństw zachodnich. Stąd, zamiast narracji o „wojnie domowej, w którą lepiej się nie mieszać”, do polskich użytkowników trafiają treści otwierające historyczne spory i podważające wiarygodność instytucji państwowych.
 3. Rusza ogólnopolska kampania edukacyjna #FakeHunter - Edu skierowana do uczniów i nauczycieli szkół średnich. Celem projektu jest uświadomienie problemu dezinformacji, walka z fake newsami i nauczenie młodzieży weryfikacji treści publikowanych w internecie.
 4. W najlepiej wyedukowanych województwach tylko nieco połowa dorosłych Polaków wie, jak radzić sobie z konsekwencjami wycieku danych osobowych, a więcej niż co 4. ankietowany potrafi rozpoznać próbę oszustwa. W pozostałych regionach Polski jest jeszcze gorzej - takie wyniki przyniosło badanie  serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów, przeprowadzonego pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
 5. Zespół naukowców z Massachusetts Institute of Technology (MIT) wykrył lukę bezpieczeństwa w procesorze Apple M1. Podatność umożliwia hakerom z fizycznym dostępem do komputera Mac dostęp do bazowego systemu plików.
 6. W średniowieczu królowie chronili siebie i swój majątek, zamykając go w zamkach zbudowanych z murów nie do przebicia. Fosa z mostem zwodzonym zapewniała jedyną drogę wejścia do zamku i wyjścia z niego. Jeszcze nie tak dawno sieci korporacyjne były projektowane w ten sam sposób – miały jasno zdefiniowaną granicę, strzeżoną za pomocą bramy bezpieczeństwa.
 7. Przestępcy, przejmując konta naszych znajomych, rozsyłają złośliwe łańcuszki z linkiem do wideo i pytaniem: "Czy to Ty w tym filmie?". Niestety wiele osób jest daje się nabrać na taką wiadomość od "znajomego", która sugeruje, że znajdujesz się na nagraniu, do którego prowadzi link.
 8. Wybuch wojny w Ukrainie zwiększył nasze obawy o bezpieczeństwo w internecie. Większy poziom zagrożenia odczuwa aż 60 proc. Polaków, a ponad połowa uważa, że sytuacja w zakresie cyberbezpieczeństwa jeszcze bardziej się pogorszy w nadchodzących miesiącach. Jednocześnie aż 54 proc. Polaków podjęło dodatkowe kroki, aby zminimalizować zagrożenia podczas korzystania z sieci – wynika z badania Coleman Parkes Research.
 9. Na ulicach polskich miast przybywa rowerów i hulajnóg elektrycznych. Ubezpieczenie takiego środka transportu i jego użytkownika nie jest obowiązkowe, choć może być wskazane. Przyda się np. w przypadku kolizji z pieszym, który złamie rękę lub nogę, zarysowania karoserii cudzego samochodu lub wypadku, który będzie skutkował bezpośrednio uszczerbkiem na zdrowiu rowerzysty. W takich przypadkach finansowe konsekwencje może wziąć na siebie ubezpieczyciel.
 10. Blisko 1/3 Polaków boi się zbrojnego ataku na Polskę. Większość pracodawców (28,4%) nie podjęła żadnych kroków by przeciwdziałać zagrożeniom wynikającym z agresji Rosji na Ukrainę. Patrząc na inne obawy Polaków, największy strach wzbudza ewentualny wzrost cen żywności – deklaruje go aż 56,5%, ponad połowa badanych.
 11. Duże, dobrze prosperujące przedsiębiorstwa to nie jedyne cele cyberprzestępców. Z raportu Sophos wynika, że im mniejsza firma, tym dłużej atakujący są w stanie penetrować jej zasoby – nawet do 51 dni. Badanie wskazuje też, że do szkodliwej działalności najczęściej wykorzystywane są luki w Microsoft Exchange.
 12. Tym razem przestępcy podszywają się Santander Bank Polska. Kuszą wygraną i przekonują swoje ofiary do udostępnienia cennych danych. Sprawdź czy dałbyś się nabrać.
 13. Były amerykański żołnierz piechoty morskiej przyznał się do cyberstalkingu, którego ofiarami padło wiele młodych kobiet w Kalifornii. Grozi mu kara długoletniego więzienia.
 14. Cyberprzestępcy, którzy wysyłali SMS-y wzywające odbiorców do uregulowania należności za energię elektryczną zostali zatrzymani przez policję.
 15. Układy scalone UNISOC, instalowane w 11% smartfonów na świecie, posiadają poważną lukę bezpieczeństwa. Podatności przyznano 9,4 pkt w dziesięciopunktowej skali CVSS. Przestępcy, a także instytucje rządowe lub wojskowe mogłyby wykorzystać tę podatność np. do zablokowania łączności w określonym terytorium.
 16. Liczba wszystkich rodzajów ataków typu DDoS w ostatnim kwartale ubiegłego roku wzrosła o 75%. Największy dotychczas atak DDoS pod względem wydajności osiągnął poziom 3,47 Tb/s. Wcześniej nie przekraczały one 1 Tb/s. Przestępcy nie przebierają w ofiarach – chętnie atakują instytucje państwowe i duże koncerny, w tym gigantów branży e-commerce. Poniżej przedstawiamy kilka takich sytuacji.
 17. W Polsce z platformy specjalizującej się w kontaktach zawodowo-biznesowych korzysta ok. 4,5 mln użytkowników. Ich liczba stale rośnie, nawet o kilka, kilkanaście tysięcy każdego miesiąca. LinkedIn wyróżnia opinia, że to środowisko bezpieczne dla użytkowników. Niestety rzeczywistość nie jest tak jednoznaczna. W ostatnich miesiącach gwałtownie wzrosła liczba ataków wykorzystujących markę LinkedIn, a model działania cyberprzestępców nieustannie ewoluuje.
 18. Zawartość niebezpiecznych substancji chemicznych, słabo zabezpieczone baterie, zbyt małe elementy, które może połknąć dziecko – niestety zdarzają się przypadki, że takie zabawki trafiają w ręce naszych pociech. Jak dowiedzieć się, czy zakup jest bezpieczny i uchronić dzieci przez takimi sytuacjami? Wystarczy zrobić zdjęcie paragonu...
 19. Cyberprzestępcy uzyskali dostęp do danych osobowych klientów oraz programów lojalnościowych General Motors. Napastnicy przeprowadzili atak polegający na upychaniu poświadczeń.
 20. "Kobieta została oszukana na 45 tysięcy złotych, wyłudzacz podawał się za amerykańskiego aktora Willa Smitha. Dla Polki miał wziąć rozwód z żoną i z USA przeprowadzić się do naszego kraju, 35-latkę poprosił o odebranie gotówki i diamentów, które miały być warte kilka milionów. Za cło i certyfikat musiała zapłacić prawie 50 tys., po przelaniu kwoty na konto fałszywego aktora, ten zniknął."
Our website is protected by DMC Firewall!