Pogotowie komputerowe Słupsk
A A A

CYBERBEZPIECZEŃSTWO

Zawiera ostatnie informacje Dziennika Internautów z kategorii: Bezpieczeństwo.
Informacje na temat błędów w popularnych programach oraz innych zagrożeniach i niebezpieczeństwach czyhających na internautów oraz użytkowników telefonów komórkowych.
 1. Grupy hakerskie Anonymous Sudan i SkyNet przeprowadziły cyberatak na OpenAI, giganta generatywnej sztucznej inteligencji, powodując zakłócenia w ChatGPT. Cyberatak przeprowadzony metodą DDoS, spowodował awarię usługi – ogłosił Anonymous Sudan na swoim kanale Telegram.
 2. Z pozoru nic groźnego, zwykły SMS z kodem, a może narobić nam niezłych kłopotów. Przestępcy nie rezygnują z popularnego oszustwa i warto przypomnieć o tym, jak możemy stracić pieniądze, dane, a nawet dostęp do konta.
 3. W styczniu 2024 r. na świecie dochodziło średnio co tydzień do 1130 - 1330 prób infekcji. Cyberprzestępcy najchętniej posługiwali się malwarem FakeUpdate. W Polsce najczęściej wykrywany był z kolei wielofunkcyjny trojan Qbot. Najbardziej aktywną grupą ransomware była LockBit3, odpowiedzialna za 20% ataków.
 4. W listopadzie 2019 roku Polacy otrzymali prezent - zniesienie wiz i możliwość wjazdu do Stanów Zjednoczonych z elektronicznym zezwoleniem ESTA. Niestety, oszuści nie próżnują i wykorzystują tę furtkę do naciągania naiwnych podróżnych. Jak nie dać się nabrać na fałszywe ESTA?
 5. Czy słyszałaś/eś kiedyś o tym, że ktoś oferuje pieniądze za uczucie? Brzmi nierealnie? Oszuści romantyczni nie przestają zaskakiwać.
 6. Prawdopodobnie każdy z nas przynajmniej raz doświadczył momentu, w którym otrzymał irytujący, zakłócający spokój lub po prostu niecodzienny telefon od dziwnego, nieznanego numeru, który w trakcie rozmowy okazał się być jedynie kolejnym telefonicznym spamem, na przykład zachęcającym do udziału w pokazie, promocji lub innym handlowym przedsięwzięciu. Zanim zielona słuchawka została zaznaczona, w głowie odbiorcy pojawiały się różnego rodzaju pytania: co to za numer, kto dzwonił, kogo to numer... Odpowiedzi na te pytania są na wyciągnięcie ręki. Wyjaśniamy, jak sprawdzić właściciela numeru telefonu i jak ochronić się przed telefonicznym spamem.
 7. Doxing to forma indywidualnie ukierunkowanej cyberprzemocy, która polega na poszukiwaniu, gromadzeniu, a następnie ujawnianiu prywatnych danych, takich jak adresy zamieszkania czy numery telefonów. W latach 90 ub. wieku cyberprzestępcy używali jej przeciwko sobie, aby wyeliminować konkurencję. Dziś, jako element konfliktów w cyberprzestrzeni, dotyczy każdego.
 8. Podszywanie się pod banki przez telefon to jedno z coraz częściej pojawiających się oszustw w naszym kraju. Przestępcy, wykorzystując zaawansowane techniki manipulacji, próbują w ten sposób wydobyć nasze wrażliwe dane finansowe.
 9. Czy skanujesz kody QR, aby sprawdzić menu restauracji, parkometry, otrzymać kupon rabatowy, połączyć się z firmową siecią Wi-Fi lub dowiedzieć się więcej o miejscu historycznym? Kody QR są wszędzie i stały się częścią naszego codziennego życia. Czasami jednak nie są one tym, czym myślisz, że są.
 10. W ciągu ostatnich dni doszło do wycieku danych z Trello, popularnego serwisu służącego do zarządzania projektami w zespole. Wyciek zawiera ponad 15 milionów adresów e-mail, imion i nazw użytkowników!
 11. Home.pl to jeden z większych dostawców usług hostingowych i rejestratorów domen w Polsce. Przestępcy nie przechodzą obok tego faktu obojętnie i skutecznie wykorzystują wizerunek wspomnianej marki do wyłudzania danych i pieniędzy.
 12. Czy ataki cyberprzestępców mogą być tak dyskretne, że nie wymagają interakcji z użytkownikiem? Niestety tak, zagrożenia typu „zero-click” odbywają się bez jakichkolwiek działań ze strony ofiary. Innymi słowy, można zostać zaatakowanym, nawet jeśli nie otworzy się złośliwego pliku, ani nie kliknie w podejrzany link.  Na szczęście nie oznacza to, że jesteśmy całkowicie bezbronni.
 13. 2024 rok przynosi z sobą pierwszą krytyczną aktualizację przeglądarki Chrome od Google. Jest to pierwsza w tym roku, ale bardzo istotna aktualizacja, skierowana zarówno do użytkowników komputerów jak i urządzeń mobilnych. Obejmuje ona szereg istotnych zmian związanych z zabezpieczeniem użytkowników programu.
 14. Szybko dotarły oszustwa finansowe na platformę, która weszła do Polski całkiem niedawno, bo w 2023 roku. Chodzi o oferty o rzekomym kupnie kredytów do wykorzystania na Temu.com, azjatyckiej platformie sprzedażowej, podobnej do Aliexpress.
 15. 10% pracowników przedsiębiorstw uzyskuje dostęp do co najmniej jednej aplikacji wykorzystującej generatywną sztuczną inteligencję (AI) każdego miesiąca, w porównaniu do zaledwie 2% rok temu. Wyniki te, opublikowane w ramach corocznego raportu Netskope Threat Labs na temat infrastruktury chmurowej i związanych z nią zagrożeń, podkreślają szybki wzrost liczby aplikacji generujących sztuczną inteligencję w przedsiębiorstwach, a także wynikające z tego zagrożenia dla bezpieczeństwa.
 16. Przestępcy bardzo często wybierają wizerunek znanych korporacji, aby uśpić czujność swoich ofiar. Niedawno głośno było o fałszywych wiadomościach od Facebooka (które wciąż są masowo wysyłane), a teraz do użytkowników Outlook trafiają fałszywe maile od Microsoft.
 17. Reklama dostrzeżona w mediach społecznościowych nie zawsze kieruje do bezpiecznej i sprawdzonej witryny. O ile apogeum aktywności fałszywych sklepów online przypada w okolicach Black Friday i sezonowych wyprzedaży, to warto pamiętać, że oszuści nie śpią i mogą nas zaskoczyć o każdej porze roku.
 18. Zobacz jak cyberprzestępcy wykorzystali wizerunek Marka Czyża, prezentera programu informacyjnego i9:30 TVP, logo stacji i programu do bezprawnego promowania aplikacji hazardowej.
 19. Dezinformacja w trakcie wyborów, nasilone cyberataki ze strony Rosji oraz coraz lepszej jakości maile phishingowe – to główne zjawiska, które zdaniem Leszka Tasiemskiego, wiceprezesa WithSecure, będą kształtować krajobraz cyberzagrożeń w 2024 roku. Sztuczna inteligencja stworzy hakerom możliwość jeszcze szybszego działania w momentach ujawnienia luk bezpieczeństwa.
 20. Badacz bezpieczeństwa Jose Rodriguez zidentyfikował poważną lukę w zabezpieczeniach w systemie Android 13 i 14, pozwalającą na obejście blokady ekranu i uzyskanie dostępu do wrażliwych danych na kontach Google. Luka ta umożliwia atakującym, z fizycznym dostępem do urządzenia, dostęp do osobistych danych, takich jak zdjęcia, historia przeglądania i kontakty.
DMC Firewall is a Joomla Security extension!